Liptov

Poloha

Nachádza sa v severnej časti Slovenska v Liptovskej kotline, ktorú obklopujú pohoria – zo severu Západné Tatry (Pavlova Ves) a Chočské vrchy, z juhu Nízke Tatry, zo západu Veľká Fatra a z východu Vysoké Tatry. 
Kotlinou preteká naša najdlhšia rieka Váh, na ktorej je postavená vodná nádrž Liptovská Mara.


Prírodné krásy

Liptovskú kotlinu obklopujú zo všetkých strán naše najvyššie pohoria s prekrásnou prírodou. Na juhu sa nachádza Národný park Nízke Tatry (NAPANT) a v ňom na Slovensku najväčšie chránené územie Demänovská dolina.
Z asi 30 jaskýň sú verejnosti sprístupnené tri – Demänovská jaskyňa slobody, Demänovská ľadová jaskyňa a Demänovská jaskyňa mieru.
Medzi najkrajšie slovenské doliny určite patria Kvačianska a Prosiecka dolina v Chočských vrchoch.
V regióne vyviera množstvo teplých minerálnych prameňov a kyseliek, najmä v obciach Liptovský Ján, Bešeňová, Žiar, Pribylina, Závažná Poruba, Likavka, a iné.


Dovolenka

Liptov ponúka ideálne podmienky na letnú a zimnú rekreáciu. Okolité pohoria sú priam stvorené na turistiku, horolezectvo, cyklistiku či speleológiu.
Počas zimného obdobia sú veľmi obľúbené lyžiarske strediská so zjazdovkami, napríklad Demänovská dolina, Jasná, Chopok, Malinô, Jánska a Bocká dolina.
Letná sezóna je spojená najmä s kúpaním a vodnými športmi na priehrade Liptovská Mara. Letnú idylku aj počas chladnejších mesiacov si môžete zachovať prostredníctvom Aquaparku Tatralandia pri Liptovskom Mikuláši či Gino Paradise Bešeňová s liečivými prameňmi. Tie sa využívajú aj v kúpeľoch Lúčky, Ľubochňa či Korytnica.
Populárne sú aj menej tradičné športy ako paragliding, rafting, jazda na koni, vyhliadkové lety, poľovníctvo či rybárstvo.
V regióne sa nachádza množstvo možností ubytovania, ak však túžite po nerušenom oddychu v prírode, a pritom na skok od mestského ruchu, určite vás zaujme Aniel privat neďaleko Tatralandie. Ako na dlani budete mať všetky krásy a možnosti, ktoré ponúka región Liptov.


web by FreeTech Services, spol. s.r.o.